آمار سایت

بازدیدکنندگان : 6257152
ما 97 مهمان آنلاین داریم
قاعده نفي سبيل و بيداري اسلامي چاپ فرستادن به ایمیل
مقالات
چهارشنبه, 25 آبان 1390 ساعت 08:58
محمد كاظم انبارلويي


به گزارش جهان محمد کاظم انبارلویی در رسالت نوشت :حجت‌الاسلام و المسلمين قرائتي به مناسبتي در همايش نكوداشت استاد اكبر پرورش يادي از مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمين علي اكبر ابوترابي آزاده سرافراز كرد. وي گفت: يك وقتي در اردوگاه اسرا مرحوم ابوترابي و چند تن از رزمندگان اسلام به شدت مورد شكنجه قرار گرفتند و حتي برخي زير شكنجه شهيد شدند. پس از تحمل چندين روز شكنجه بالاخره سر و كله صليب سرخي‌ها پيدا مي‌شود و چند روزي به وضع آنها رسيدگي مي‌كنند تا اينكه نماينده صليب سرخ در بازديد از اسرا از آنها مي‌خواهد كه اگر شكنجه شده‌اند گزارش دهند. وقتي صليب‌سرخي‌ها از مرحوم ابوترابي در مورد وضعيت اردوگاه و رفتار بعثي‌ها سئوال مي‌كنند وي با آنكه بيشترين شكنجه را تحمل كرده بود چيزي در مورد شكنجه نمي‌گويد و اظهار مي‌دارد شكايتي ندارد. بعد از رفتن هيئت صليب‌سرخ سرهنگي كه فرمانده اردوگاه و عامل شكنجه وي بود از او سئوال مي‌كند چرا از شكنجه حرفي نزدي. او دقيق مي‌دانست كه مرحوم ابوترابي از ترس وي چنين كاري را نكرده بود. چرا كه ابوترابي را فوق‌العاده شجاع مي‌دانست. مرحوم ابوترابي آيه "ولن يجعل الله للكافرين علي المومنين سبيلا" را قرائت مي‌كند و مي‌گويد بالاخره ما و شما مسلمان هستيم. اين درست نيست كه با دادن گزارش، زمينه سلطه كفار را بر مسلمانان فراهم كنيم.
سرهنگ شديدا تحت تاثير قرار مي‌گيرد و به پاي مرحوم ابوترابي مي‌افتد و از او عذرخواهي مي‌كند. او را از اين باب كه به عقايد اسلامي خود معتقد است قابل احترام مي‌داند. همين برخورد باعث مي‌شود رفتار با اسرا در اردوگاه قدري سامان يابد.
مرحوم ابوترابي يك فقيه مبارز و ‌يك عارف رزمند بود. او حتي زير شكنجه دشمن قاعده نفي سبيل را ساري و جاري مي‌داند..
هيچ فقيه مسلماني در جهان اسلام وجود ندارد كه سلطه كفار بر جامعه مسلمين را برتابد. قاعده نفي سبيل براساس آيه ياد شده يك قاعده فقهي پذيرفته شده بين همه مسلمانان است.
شهيد مطهري در كتاب اسلام و نيازهاي امروز مي‌گويد: "اسلام روابط با غير مسلمان را در هر وضعي كه موجب تسلط و اعتلاي غير مسلمان بر مسلمانان شود قانوني نمي‌داند." ۱
امام خميني نيز مي‌فرمايد: "اگر روابط سياسي كه بين دولت‌هاي اسلامي و دولت‌هاي بيگانه بسته مي‌شود موجب تسلط كفار بر نفوس و اموال مسلمانان شود يا باعث اسارت آنها گردد بر قراري روابط حرام است و پيمان‌هايي كه بسته مي‌شود باطل است." ۲
ريشه بيداري اسلامي در منطقه واكنش به تسلط ظالمانه كفار بر بلاد مسلمين طي دو قرن اخير است.
شعار نه شرقي نه غربي جمهوري اسلامي كه سه دهه قبل امام (ره) به عنوان يك شعار كليدي مطرح فرمودند دقيقا براساس قاعده نفي سبيل طراحي شده است.
نخبگان جهان اسلام و ملت‌هاي مسلمان منطقه كه اكنون با شعار
الله‌اكبر پا به عرصه مقاومت گذاشته‌اند و مي‌خواهند بساط ديكتاتوري و سلطه استعمار يا به تعبير درست‌تر سلطه كفار را از كشورهاي اسلامي بردارند نمي‌توانند دوباره اجازه بازگشت ديكتاتوري و سلطه استعمار را بدهند. اسلام سكولار يا به تعبير درست‌تر اسلام آمريكايي كه غرب در جوامع اسلامي دارد تبليغ و ترويج مي‌كند نوعي بازتوليد استعمار و استبداد مجدد در كشورهاي اسلامي است. رهبران بيداري اسلامي اگر هيچ چيز را از ايران اسلامي و انقلاب اسلامي ايران الگو برداري نكنند به طور اجتناب‌ناپذير الگوي نه شرقي نه غربي را الگوبرداري خواهند كرد. هيچ ترديدي نيست كه به بركت بصيرت ملت هاي منطقه سلطه كفار در كشورهاي اسلامي رو به ضعف است و با تداوم بيداري اسلامي ان‌شاءالله بزودي اين سلطه به كلي از بين خواهد رفت.
اخيرا بوق‌هاي استعمار نامه برخي از سكولارهاي فراري ايران در خارج و نيز نامه دبير كل حزب منحله نهضت آزادي را در نصيحت به رهبران جهان اسلام مبني بر اينكه از مدل ايران اسلامي پيروي نكنيد با آب و تاب منعكس كردند مفهوم اين نصيحت آنان آن است كه همچنان به سلطه كفار تن دهيد و چوب خشك استبداد را بالاي سر نگه داريد.
اين فرومايگان سه دهه است كه در راه بازگشت استبداد و استعمار به كشور فعاليت مي‌كنند و گاهي از گوگوش تا سروش و نيز از منافقين و فداييان تا سلطنت‌طلبان را در خط همگرايي قرار مي‌دهند اما با سد بيداري و بصيرت مردم ايران روبه‌رو مي‌شوند و عقب مي‌نشينند. وقتي يك شكنجه‌گر عراقي با همه بي‌رحمي و قساوت در برخورد با مرحوم ابوترابي و مواجهه با قاعده نفي سبيل زانو مي‌زند و با عمق وجدان و فطرت خود ابوترابي را تحسين مي‌كند، چطور ممكن است علما و نخبگان و مردم جهان اسلام اجازه دهند دوباره سلطه كفار به جوامع اسلامي برگردد.
امروز جهان اسلام به سرعت به سمت شكل‌گيري يك قدرت فراگير منطقه‌اي و فرا منطقه‌اي پيش مي‌رود. اين قدرت رودر روي قدرت كفار در جهان است و مرز بين كفر و اسلام زخمي و خونين است. حمله آمريكا به افغانستان و عراق، دخالت ناتو در جنبش بيداري اسلامي و حمله به زيرساخت‌هاي اقتصادي كشورهاي اسلامي نمي‌گذارد اين خونريزي قطع شود.
آنها كه فكر مي‌كنند با تزريق ويروس سكولاريسم زير پوست جنبش‌هاي اسلامي مي‌توانند اين خونريزي را مهار نمايند اشتباه مي‌كنند.
اسلام سكولار تن به رابطه ظالمانه با كفار مي‌دهد اين با قاعده نفي سبيل همخواني ندارد. لذا اسلام سكولار هيچ وقت نتوانسته است جاي اسلام ناب و حقيقي را بگيرد.
جيغ و داد اخير آمريكا در فشار هسته‌اي و اتهامات بي‌اساس در مورد تروريسم همه يك خاستگاه دارد و آن اينكه ايران در پاي ميز مذاكره با آمريكا بنشيند تا آمريكايي‌ها بتوانند قدري فشار بيداري اسلامي در منطقه و جهان اسلام و نيز اخبار مربوط به جنبش ضد سرمايه‌داري در داخل را بكاهند.
جمهوري اسلامي ايران دست آمريكايي‌ها را خوانده است. آن موقع كه آمريكايي‌ها قدرتي در منطقه بودند ايران اعتنايي به آن نداشت،
امروز كه غرب در جهان اسلام زانو زده است و به دريوزگي افتاده است طبيعي است ملت ايران از باب قاعده نفي سبيل حتي گوشه چشمي هم به آنها نشان ندهد.
پي نوشتها:
۱- اسلام و نيازهاي امروز- صفحه ۳۶- شهيد مطهري
۲- تحرير الوسيله ج ۱ ص ۴۸۶

 

آخرین بروز رسانی در شنبه, 19 اسفند 1391 ساعت 17:40
 

افزودن نظر

کد امنیتی
تصویر جدید

JSG_SUPPORT